niedziela, 27 marca 2011

domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienieAutorem artykułu jest Moje Zdrowie

Zimą  nie trudno o przeziębienie. Niestety w tym okresie często łapie nas  kaszel, katar, gorączka, czy boli nas gardło utrudniając nam codzienne  czynności. Oto kilka sposobów na to jak domowymi sposobami możemy  walczyć z objawami przeziębienia.
Gorączka. Zacznijmy  od gorączki. Jeśli nas złapała to, aby pomóc sobie ją obniżyć możemy  spróbować okładów na łydki. W celu zrobienia takiego okładu zmocz w  chłodnej wodzie bawełniane ręczniczki i następnie owiń nimi łydki. Co  około 15 minut zmieniaj okłady. Oprócz takich okładów dobrze jest pić herbaty rozgrzewające, na przykład z dodatkiem soku  malinowegoKaszel. Kolejnym  z objawów przeziębienia może być kaszel. Domowymi sposobami możemy  pomóc sobie w walce z tą dolegliwością. Jednym z takich sposobów może  być przygotowanie sobie syropów na bazie cebuli i czosnku, które mimo,  że nie każdemu smakują mogą być bardzo pomocne. Przepis na syrop  cybulowy: Dwie  cebule ścieramy na tarce i wyciskamy z nich sok. Następnie dodajemy do  tego miód w proporcji 1:1 i mieszamy. Po 5 godzinach syrop jest gotowy do spożycia. Wskazówki do stosowania. Taki syrop pij 2-3 razy dziennie po jednej łyżce.Katar  jest bardzo męczącym objawem http://pastylka.pl/choroby/przeziebienie przeziębieniaprzeziębienia. Aby się go pozbyć możemy  skorzystać z domowych inhalacji, które bardzo dobrze udrażniają nos. W  celu zrobienia takiej inhalacji zalej rumianek wrzątkiem i pozostaw do  zaparzenia (mogą to być zarówno koszyczki rumianku, jak i torebki  herbaty rumiankowej). Kiedy napar się zaparzy (najlepiej odczekać około  10 minut) sprawdź, czy napar jest gorący, jeśli nie jest - podgrzej go,  lecz nie doprowadź do wrzenia. Zakryj ręcznikiem głowę, pochyl się nad  naparem i głęboko go wdychaj.Taką inhalację można również wykonać na bazie olejków (np. eukaliptusowego).Ponadto zadbaj o to by powietrze w domu było nawilżone.Bolące gardło.Ból  gardła może być bardzo dokuczliwy. Oprócz lekami z apteki możemy  przygotować sobie domowy balsam do smarowania gardła, który może być pomocny w walce z tą  dolegliwością.
Przepis na balsam: Do  przygotowania balsamu potrzebować będziesz dwóch łyżek tymianku,  szklankę oliwy z oliwek (oliwę z oliwek można zastąpić olejem  słonecznikowym). Tymianek  zalej oliwą lub olejem, wstaw to do garnka z gorącą wodą i podgrzewaj  przez około kwadrans na malutkim ogniu. Płyn przez gazę przelej do  butelki.Wskazówki do stosowania: Tak przygotowanym balsamem smaruj szyję 2-3 razy dziennie i owijaj ją ręcznikiem. Nasilenie  objawów przeziębienia jest różne, ale często są one męczące i  utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Jeśli to możliwe najlepiej jest  zostać w domu i “wypocić” chorobę poprzez leżenie w łóżku. Pamiętajmy,  że często nie warto chodzić do szkoły, czy do pracy z chorobą, ponieważ  nie dość, że możemy zarażać innych to czas naszego wyzdrowienia może się  wydłużać, a zdrowie jest najważniejsze i musimy o nie dbać.
Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/%22%3Ewww.Artelis.pl%3C/a>

środa, 23 marca 2011

odżywianie a zdrowie

Jak najlepiej podejść do własnego organizmu przez odpowiednią dietę? Statystyka zgonów przez nieodpowiednie żywienie. Młodzi ludzie zagrożeni chorobami układu krążenia.
Odżywianie, a zdrowie

Każdy z nas ma prawo do swoich poglądów. Każdy z nas ma też okazję do zdobycia osobistych doświadczeń, do sprawdzenia, czy jego przekonania są prawdziwe. Żeby przekonać się należy wziąć pod uwagę to, że nasze ciało ma ogromne zdolności regeneracyjne. Przebiegają w nim procesy tworzenia nowych komórek. Ciało wciąż się odnawia - regeneruje, ale pamiętajmy także o rozkładzie komórek, które są już niepotrzebne, a z których powstają odpady. Muszą one zostać wydalone. Na przykład błona śluzowa żołądka ulega wymianie co 4 dni a odbudowa szkieletu trwa 7 miesięcy.

Wspomniane zdolności regeneracyjne uzależnione są od sposobu odżywiania, a z wiekiem stają się coraz powolniejsze. Nasze ciało pracuje jako całościowy system. Wszystko jest od siebie nawzajem uzależnione. Kiedy powstaje jakiś problem, należy pomóc organizmowi jako całośc,i a nie starać się złagodzić wyłącznie tę jedną dolegliwość.

Dzisiejsza medycyna przyznaje, że potrafi skutecznie wpłynąć na zdrowie w zaledwie 20% i chociaż  doskonale radzi sobie z przypadkami nagłych chorób, to eczenie schorzeń chronicznych jest już o wiele bardziej problematyczne.

Nieodłączną częścią naszego życia staje się wysokie ciśnienie, które coraz częściej dotyczy młodych ludzi. Co piąty człowiek ma podwyższone ciśnienie krwi i często nawet o tym nie wie. Bardzo często pierwszym sygnałem wysokiego ciśnienia bywa zawał serca.
Udar mózgu, który jest postrachem wśród osób w średnim wieku pojawia się już co raz częściej u młodych osób.
Statystyki są nieubłagalne. 70% ZGONÓW SPOWODOWANYCH JEST SPOSOBEM ŻYCIA !!!!!!  ZA 87% CHORÓB JESTEŚMY ODPOWIEDZIALNI MY SAMI !!!!!
Dla wielu ludzi dużym zaskoczeniem jest stwierdzenie, że za swoją chorobę są w dużym stopniu odpowiedzialni oni sami.

sól - biały zabójca

Wspominałem już przy kilku okazjach, że należy maksymalnie ograniczyć produkty wysoko przetworzone, (które z natury zawierają sporą ilość soli) oraz produkty solone i zaprzestać stosowania soli rafinowanej do przyprawiania każdej potrawy, gdyż może to doprowadzić do wielu patologii zdrowotnych, o których niżej.
Sól kuchenna, czyli inaczej chlorek sodu NaCl (1 łyżeczka soli, tj. 5g = 2g sodu), jest naszemu organizmowi niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, problem pojawia się dopiero gdy, tracimy umiar w jej stosowaniu. Odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo – zasadowej, w przenoszeniu impulsów nerwowych, reguluje gospodarkę wodną, jest aktywatorem wielu enzymów, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i posiada jeszcze wiele innych funkcji.
Bardzo rzadko występuje niedobór sodu, gdyż występuje on praktycznie, w każdym produkcie spożywczym. Znacznie łatwiej o jego przedawkowanie, o które łatwo gdy dostarczamy go zbyt wiele i organizm z jego nadmiarem nie jest w stanie sobie poradzić. Może wtedy dojść do podwyższenia ciśnienia tętniczego, na skutek zatrzymania wody w organizmie, powstania obrzęków, przybraniu na wadze, utraty pobudliwości komórek, podwyższenia stężenia cholesterolu, uszkodzenia nerek i naczyń. W skrócie, zbyt wysoka podaż soli rafinowanej zwiększa ryzyko powstawania chorób cywilizacyjnych.
Dlatego jeżeli zależy wam na zachowaniu zdrowia i jego stałym pielęgnowaniu oraz na zachowaniu zdrowej, jędrnej i pięknie wyglądającej skóry, a także na wyregulowaniu wagi, to zachęcam, do kontrolowania ilości soli w diecie, a na pewno wyjdzie to Wam na dobre;).
Na koniec wspomnę, że bardzo dużo sodu występuje nie tylko w samej soli, ale także w wędlinach, serze żółtym, wszelkiego typu przyprawach jak: kostka knorra, vegeta, kucharek, maggi, itp. I to właśnie gdy w naszym menu dominują tego typu produkty, pojawia się problem z nadmiarem sodu w organizmie.

jak poradzić sobie ze stresem

Jednym z czynników wywołujących zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego jest stres. Klika sposobów odreagowania stresu. Akupresura - Napięcie związane ze stresem najczęściej lokalizuje się w głowie, szyi, ramionach, łydkach i biodrach.
  Akupresura polega na równomiernym, mocnym naciskaniu odpowiednich punktów na ciele. Przy bólach głowy, ospałości, przemęczeniu, znużeniu uciskamy punkt między brwiami we wgłębieniu na czole - tzw Jintang - punkt trzeciego oka, punkty we wgłębieniach pomiedzy dwoma dużymi mięśniami szyjnymi tuż u podstawy czaszki.
Metody rozładowania, przerobienia negatywnych emocjii:
- psychiczne: (płacz, śmiech, spiew, karaoke, medytacja, krzyk).
- motoryczne: (bieg, spacer, taniec, gimnastyka, pływanie, ruch (rower, tenis, jazda konna), atak, uderzenie, odpowiednia suplementacja).
 Redukcja nadmiaru stresu poprzez świadome oddychanie.
- człowiek wykonuje przeciętnie 13 - 16 pełnych oddechów na minutę.
- w ciągu doby około 22000.
- pozycja siedząca, prowadzenie rozmowy zatrzymuje oddychanie.
- w czsie emocjonalnego wzburzenia, w stresie wskaźnik ten wzrasta, oddech staje się szybszy, płytszy, a więc mniej wydajny.
- oddech, jego głębokość, rytm mają decydujące znaczenie przy oczyszczaniu ciała i psychiki.
- istnieje współzależność pomiędzy oddychaniem a stanami emocjonalnymi człowieka i jego zachowaniem.
- kontrola wydychanego i wdychanego powietrza wpływa na rozluźnianie głębiej położonych napięć.
- oddech udrażnia połączenia energetyczne w obrębie całego organizmu.
- udrożniona energia, jej swobodny przepływ warunkuje pozbycie się zalegających i zadawnionych blokad emocjonalnych.
- oddech zwalnia rytm ciała, umysłu, wprowadza w stan alfa.
 W oddechu wyróżniamy cztery fazy:
- faza wdechu
- faza zatrzymania wdechu
- faza wydechu
- faza zatrzymania wydechu (faza relaksu właściwego).
 Medytacja - Medytacja wywodzi się z filozofii starożytnego Wschodu (starożytnej Yogi, buddyzmu Zen).
- sposób redukowania stresu.
- technika wyciszania umysłu, co jest warunkiem redukcji lęku i napięcia.
- wspólną cechą wszystkich form medytacji jest koncentracja świadomości na wybranej rzeczy, bodźcu (słowo, wyobrażenie, oddech).
 Podstawowa technika medytacji (Rosenfelda):
- zredukuj do minimum zewnętrzne hałasy
- przyciemnij światło
- wycisz swoje wnętrze, zredukuj napięcie mięśni
- usiądź wygodnie, stopy na podłodze, nogi nie skrzyżowane
- ręce na udach, palce lekko rozsunięte
- nie ruszaj się w miarę możliwości
- odpręż się
- utrzymuj głowę, szyję, kręgosłup w prostej pionowej lini
- skoncentruj się na własnym oddechu
 Technika głębokiej progresywnej relaksacji:
 Wyobraź sobie każdy mięsień jak wahadło. Aby rozhuśtać wahadło w pożądaną stronę, musisz najpierw wychylić je w drugą. Głęboka relaksacja jest metodą opartą na tym zjawisku. Mięsień rozluźni się najbardziej, gdy najpierw go napniesz.
- usiądź na chwilę wygodnie w fotelu, zamknij oczy, wykonaj głęboki wdech i wydech.
- całą swoją świadomość skieruj na odpoczynek i odprężenie...
- wszystko jest mało ważne, odległe, obojętne...
- wykonaj wdech, jednocześnie napinając mięsień prawej nogi i unosząc ją na kilka centymetrów w górę... utrzymaj ją w tej pozycji przez 5 sekund, a następnie opuść nogę, jednocześnie wydychając powietrze... powtórz to samo lewą nogą...
- a teraz weź głęboki wdech i napnij mięśnie prawej ręki, równocześnie unosząc ją kilka centymetrów w górę... utrzymuj ją w tej pozycji przez 5 sekund, a następnie opuść rękę jednocześnie wydychając powietrze... powtórz to samo ćwiczenie z lewą ręką...
- teraz weź głęboki wdech i napnij mięśnie pośladków, jednocześnie unosząc miednicę kilka centymetrów nad siedzeniem fotela... utrzymuj ją tak przez 5 sekund i opuść, jednocześnie wydychając powietrze...
- teraz wciągnij powietrze napinając mięśnie brzucha i podciągaj barki w górę w stronę uszu, utrzymaj 5 sekund... następnie rozluźnij mięśnie brzucha, opuść barki i jednocześnie wypuść powietrze...
- a teraz przetocz łagodnie głowę na bok i rozluźnij mięśnie karku, wykonując wdech i wydech...
- napnij mięśnie twarzy jednocześnie wykonując wdech, po 5 sekundach rozluźnij mięśnie twarzy, wydychając powietrze...
- a teraz oddychaj lekko, spokojnie, swobodnie, nie kontroluj swojego oddechu, po prostu odczuwaj łagodny przepływ powietrza, wdech... zatrzymanie... wydech... odprężenie...
- pozwól aby myśli swobodnie przepływały przez twój umysł... nie zatrzymuj się nad żadną z nich...
- oddychaj lekko, spokojnie... stopniowo, wraz z każdym oddechem pozwól, by wdechy pogłębiły się... wyobraź sobie, że wdychasz leczącą energię, która odnawia, powoduje, że twoje ciało i umysł stają się rześkie i odprężone...
- zacznij powoli odliczać od 1 do 10... z każdą liczbą będziesz odczuwać, że twój umysł że jest coraz bardziej czujny, twoje ciało - bardziej ożywione i pełne energii... gdy dojdziesz do 10, otwórz oczy... twój umysł będzie jasny, ożywiony, będziesz chętny do podjęcia swych codziennych zajęć.
  Muzyka:
 Za pomocą muzyki uzyskujemy psychofizyczną samoregulację, czyli wykorzystanie krążenia myśli, tak zwane korespondowanie jej między muzyką a ciałem człowieka. Badania udowodniły niezwykłe efekty psychosomatycznego odziaływania muzyki, polegające na odciążaniu pnia mózgu poprzez działanie rytmicznych impulsów muzycznych. Niezwykle istotne znaczenia ma muzykoprofilaktyka w miejscu pracy. Przeprowadzone badania nad wpływem muzyki podczas pracy, udowodniły jej korzystne oddziaływanie na jakość pracy, poczucie komfortu. Muzyka dostarczała dodatkowych bodźców o pozytywnym zabarwieniu emocjonalnym. Wpłyneła na mniejsze uczucie zmęczenia, działając pobudzająco  na inne, nie obciążone pracą struktury mózgowe, stymulując procesy hamowania i pobudzania w korze mózgowej. Dostarczając pozytywnych emocji, wpłynęła na poprawę nastroju i ożywienie emocjonalne. Należy pamiętać, że utwory instrumentalne są dla celów odprężających, relaksacyjnych przydatniejsze od wokalnych, gdyż nie są uzależnione od tekstów literackich, a przez to oferują bogatsze możliwości asocjacyjne.
 Uwaga: aby uzyskać jak najlepsze działanie muzyki , należy wybrać utwory, do których mamy nikły, nie zdeterminowany stosunek. Powinny to być utwory, których nie znamy. Cel stawiany terapeutycznemu działaniu muzyki polega na tym, że istnieje pewien związek pomiędzy słuchaczem a jego wyobrażeniami intonacyjnymi oraz mechanizmami integrującymi, dotyczącymi określonego gatunku muzyki, a nie konkretnego utworu. Jeżeli określone utwory będą nam znane, istnieje prawdopodobieństwo, że będziemy kojarzyć je z określonymi sytuacjami, przeżyciami, które mogą niekorzystnie ingerować w nasz stan emocjonalny, a co za tym idzie, potęgować reakcje lękowe. Tak więc, co jest często praktykowane w zakładach pracy, biurach, gabinetach, zupełnie nieprzydatne jest, a nawet szkodliwe, nastawianie stacji radiowych, w których audycje muzyczne mieszają się  z wiadomościami czy reklamami. Muzyka relaksacyjna powinna być odtwarzana zgodnie z zegarem biologicznym 60 min., wtedy dźwięk działa jako bodziec podprogowy, dociera do naszej świadomości bez względu na to, czy słuchamy, czy słyszymy muzykę. Badania wykazały, że 56% osób uznało w spontanicznych wypowiedziach, iż z muzyką pracuje im się lepiej, szybciej upływa czas, praca staje się mniej męcząca, chętniej rozpoczyna się pracę, której towarzyszy muzyka. Muzykę należy tu rozpatrywać jako regulator motywacyjny wydolności fizycznej, od której zależy zakres i zasób wydatku energetycznego. Wysoki poziom motywacji ułatwia ekonomiczniejsze wykorzystanie wydatku i ułatwia uzupełnienie zużytych zapasów energii.

zdrowe odżywianie

Zdrowy styl życia w ostatnim czasie stał się bardzo modnym  tematem. Coraz więcej osób zaczyna dbać o swoja kondycję fizyczną oraz przestrzegać zasad prawidłowego odżywiania. Oto kilka z nich.


Zdrowe odżywianie nie tylko gwarantuje nam utratę zbędnych kilogramów, ale także przyczynia się do
 lepszego funkcjonowania całego organizmu. Dostarczanie wraz z pożywieniem wszelkich niezbędnych składników odżywczych takich jak białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i makroelement znacząco poprawiają kondycję naszej cery, włosów i paznokci. Jesteśmy mnie podatni na stres oraz choroby cywilizacyjne. Wprowadzenie do naszego życia prawidłowych nawyków żywieniowych nie tylko zagwarantuje nam szczupła figurę, ale także poprawy ogólną kondycję naszego organizmu oraz zapobiegnie wielu chorobom.
W naszym codziennym menu nie może zabraknąć nabiału, kasz, a także pełnoziarnistego pieczywa razowego. Ważne źródło witamin stanowią kiełki, oraz warzywa i owoce. Kiełki możemy wyhodować samodzielnie w domu kupując w sklepie odpowiednie nasionka np. rzeżuchy, słonecznika lub rzodkiewki. Składniki zawarte w nasionach uzupełniają naszą dzienną dietę w wszystkie niezbędne witaminy i makroelementy. Stanowią doskonałe źródło dobrze przyswajalnego białka. Godne polecenia są również płatki owsiane, które uzupełniają nasze menu w witaminy z głównie z  grupy B. Zdrowe odżywianie z pewnością przyniesie wiele korzyści dla naszego organizmu. Nasze samopoczucie znacznie się poprawi, wzmocnimy odporność i ogólną kondycję organizmu. Będziemy mieć więcej siły i ochoty do działania, zaś nasze włosy będą silne i błyszczące. Prawidłowa dieta uchroni nas przed wieloma czynnikami i znacznie poprawi nasz organizm pozytywnie.